Johan Norberg är författare, dokumentärfilmare och idéhistoriker. Han är också en ofta anlitad föreläsare inom områden som entreprenörskap, megatrender och globalisering.
Johan Norberg har skrivit tjugo böcker om många olika områden – från global ekonomi till lyckoforskning där den senaste Framsteg – tio skäl att se fram emot framtiden är en överraskande och upplyftande berättelse om förnyat hopp, som går tvärtemot domedagsprofetiorna. Hans böcker har nått en global publik och översatts till över 25 språk.
Genom att skärskåda hårda fakta från institutioner som FN, Världsbanken och världshälsoorganisationen visar Johan hur långt vi har kommit: Mänskligheten har gjort större framsteg under de senaste 100 åren än våra första 100 000 år. Fattigdomen har de senaste 50 åren minskat mer än de 500 åren dessförinnan och 90% av världens befolkning har idag tillgång till rent vatten, jämfört med 50% år 1980.
Även om många utmaningar kvarstår så har Johan lösningar. För vi kan inte ta fortsatta framsteg för givna – om vi inte förstår vad människan har skapat så riskerar vi att kasta bort dem.